Jaką rolę pełni obrońca w piłce nożnej?

Kim jest obrońca w piłce nożnej?

Nieprzypadkowo mówi się, że tytuły mistrzowskie w piłce nożnej zdobywa się obroną. Obrońca to poza bramkarzem jedna z kluczowych postaci na boisku. To właśnie w głównej mierze od formacji obronnej zależy końcowy wynik meczu i ewentualny sukces lub porażka całej drużyny. Obrońca piłkarski to zawodnik występujący na boisku w linii obrony przed bramkarzem. W trakcie meczu ma on do wykonania wiele odpowiedzialnych zadań. Właśnie między innymi o tym w poniższym artykule.

Zadania obrońcy w piłce nożnej

Podstawowym zadaniem obrońcy na boisku jest niedopuszczenie do utraty bramki. Umiejętne ustawianie się na boisku względem zespołu atakującego, przewidywanie boiskowych działań rywala, kierowanie linią obrony złożoną z trzech, czterech czasami pięciu obrońców w linii defensywnej. W dzisiejszym futbolu bardzo często zdarza się, że obrońca piłkarski, oprócz działań obronnych, uczestniczy także w akcjach ofensywnych swojego zespołu. Widać więc, że boiskowa sytuacja wymaga od obrońców szybkiej adaptacji, uniwersalności i wszechstronności.

Rodzaje obrońców w piłce nożnej

Środkowy obrońca

Jak już wspomnieliśmy wyżej obrońca piłkarski, a zwłaszcza środkowy obrońca, to czołowa postać na boisku obok bramkarza. Środkowy obrońca ma być opoką defensywy, odpowiednim zabezpieczeniem własnej bramki. Środkowych obrońców wyróżniają przede wszystkim doskonałe warunki fizyczne. Przydatne są one zwłaszcza przy stałych fragmentach gry niejednokrotnie stanowiąc realne zagrożenie pod bramką rywala. Oprócz wspomnianych warunków fizycznych znakiem firmowych wysokiej klasy środkowych obrońców zawsze powinna być szybkość, zwrotność, czyli dobre wyszkolenie techniczne. W tym miejscu należy powiedzieć, że w reprezentacji Polski tego typu środkowym obrońcą jest Kamil Glik.

Stoper

Stoper to dziś niezwykle odpowiedzialna rola w nowoczesnym futbolu. Zawodnik grający na tej pozycji musi odznaczać się nie tylko wspomnianymi wcześniej warunkami fizycznymi. Potrzebna jest także szybkość, aby móc skutecznie rywalizować z rywalami w pojedynkach biegowych. Najlepszego obrońcę wyróżnia także inteligencja i umiejętność dogrywania idealnych piłek do tercji ofensywnych rywali.

Wahadłowy

Rola wahadłowego na boisku jest tak samo ważna, jak środkowego obrońcy czy stopera. Boczny obrońca operuje z piłką w bocznych sektorach boiska, najczęściej przy linii bocznej. Bardzo ważną cechą bocznych obrońców jest posiadanie bardzo wysokiej wydolności pozwalającej utrzymać im wysoką intensywność przez cały mecz. Jego talent, drybling, częste zapuszczanie się na połowę rywala to niewątpliwy atut przy zdobywaniu bramek przez swój zespół. W reprezentacji Brazylii z roli wahadłowego świetnie wywiązuje się Thiago Silva.