Coraz większe pieniądze w Ekstraklasie

Współczesny futbol, to nie tylko rozrywka czy emocje. To także pieniądze i to ogromne. Także w naszej ekstraklasie, która z roku na rok jest bogatsza. Jakimi sumami dysponują polskie kluby?

Najwyższa kwota w historii

Rok temu całkowita suma środków pieniężnych do podziału na szesnaście klubów Ekstraklasy wyniosła ponad 156 milionów zł. Była to najwyższa suma w historii ligi. Tak wysoki poziom wypłat za miniony sezon to w dużej mierze efekt zmian organizacyjnych wprowadzonych przez nowy zarząd od października 2017 r. Pozwoliły one wygenerować oszczędności dzięki zmniejszeniu kosztów działalności. Jednocześnie Ekstraklasa odnotowała wzrost wpływów komercyjnych.

Jak kluby dzielą się kasą?

Podział środków z Ekstraklasy na poszczególne kluby jest dokonany według modelu przyjętego w 2015 roku. Zakłada on, że wysokość wynagrodzenia dla każdego z klubów to suma pięciu składowych. Pierwszą stanowi stała kwota dzielona po równo między wszystkie kluby rywalizujące w Ekstraklasie w danym sezonie. W tym roku wynosi ona około 82,8 mln złotych. Kolejne dwa elementy to: miejsce zajęte w bieżącym sezonie oraz pozycja w rankingu historycznym, który obejmuje obecnie sezony. Czwarta część sumy przypada klubom, które na koniec sezonu zajęły miejsca premiowane udziałem w europejskich pucharach. Ostatnią ze składowych jest tzw. opłata solidarnościowa dla klubów, które zajmą miejsca od 9 do 16 w tabeli końcowej na dzień zakończenia rozgrywek ligowych.

Jeszcze więcej pieniędzy dla klubów Ekstraklasy!

Najbliższe lata będą jeszcze bardziej tłuste dla polskich klubów ligowych. W sezonach 2019/20 i w 2020/21 do rozdysponowania będzie znacznie większa suma pieniędzy. Zamiast 160 mln zł, do podziału będzie aż 225 mln. To efekt nowego przetargu na prawa telewizyjne do pokazywania ekstraklasy. Jak więc zostanie podzielony tort z kasą? Kwota stała, która będzie stanowiła 44 procent ogólnej sumy, wynosić będzie 99 mln zł (czyli 6,1 mln zł na każdy klub). Najlepsze kluby w danym sezonie otrzymają do podziału 31,5 mln, a pula za poszczególne dalsze miejsca sięgnie pułapu 45 mln. Tzw. ranking historyczny to 40 mln zł do podziału. Drużyny, które spadną z ligi będą mogły liczyć na dofinansowanie w kwocie 750 tys. zł na drużynę.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*