Ranking bramkarzy Ekstraklasy – kto zasłużył na miano najlepszego w historii?

Reprezentacja Polski miała w swoim okresie zarówno te lepsze, jak i gorsze momenty. Gdyby jednak zapytać kibiców o mocne strony naszej reprezentacji, wiele osób zapewne skupi się na pozycji bramkarza. Rzeczywiście polscy bramkarze od lat cieszą się bardzo dobrymi opiniami w świecie futbolu. Na kartach historii zapisało się wielu golkiperów, którzy grali kiedyś z orzełkiem na piersi. Co więcej, praktycznie każdy polski bramkarz występował w meczach Ekstraklasy. Niektórzy zaczynali tutaj swoje kariery, inni je kończyli, a jeszcze inni spędzali tutaj praktycznie całe swoje piłkarskie życie. Toteż w tym tekście zastanowimy się nad tym, który golkiper zasłużył na miano najlepszego bramkarza w historii Ekstraklasy.

Jak wybrać najlepszego bramkarza ligi i co trzeba wziąć pod uwagę?

Istnieją liczne kryteria oceny bramkarzy, które można wziąć pod uwagę. Jedną z kluczowych statystyk jest liczba czystych kont. Koniec końców to od niej zależą wyniki wielu spotkań, a w finalnym rozrachunku ocena danego golkipera. Nie można jednak ślepo kierować się tym aspektem. Statystykę obron należy bowiem zestawić między innymi z liczbą występów ligowych. Większa liczba rozegranych spotkań pozwala na prawdziwą weryfikację umiejętności bramkarza.

Z drugiej strony nie każdy bramkarz spędził najlepsze lata swojej kariery w Ekstraklasie. Niektórzy wracali do Polski, aby zakończyć swoją karierę, a wielu bramkarzy stawiało tutaj tylko pierwsze kroki. Dlatego w tym tekście skupimy się stricte na występach w naszej rodzimej lidze. Zatem kim byli najlepsi bramkarze w historii polskiej ligi? Oto kilka naszych typów.

Maciej Szczęsny

W 2020 roku Maciej Szczęsny jako ekspert telewizji TVP Sport został zapytany o swój ranking najlepszych golkiperów Ekstraklasy w XXI wieku. Były bramkarz wskazał na 10 nazwisk, ale możliwe, że na tej liście zabrakło… jego samego!

Maciej Szczęsny na przełomie XX i XXI wieku był niezwykle ważną postacią naszej ligi. Dzisiaj Szczęsny jest kojarzony przede wszystkim z Legią Warszawa, której barw bronił w latach 1987-1996. Jednak kibice z Łazienkowskiej wciąż mogą pamiętać o tym, że swoją karierę Szczęsny zakończył w 2001 roku w barwach Wisły Kraków. Był on więc dość kontrowersyjną postacią, ale jego warsztat bramkarski powinien budzić uznanie. Szczęsny mógł pochwalić się naprawdę bardzo wysokim współczynnikiem obronionych strzałów, a jego gra miała duży wpływ na cały zespół. 128 meczów ligowych i aż 67 czystych kont! Te dane mówią same za siebie.

Radosław Majdan

Ponad 228 występów w Ekstraklasie i 69 czystych kont. Jeżeli chodzi o legendarne nazwiska bramkarzy w Ekstraklasie, Radosław Majdan na pewno zasługuje na uwagę. Jest on prawdziwą legendą Pogoni Szczecin, dla której w latach 1989-2001 rozegrał aż 255 spotkań.

Na kartach historii pojawiają się też inni wybitni bramkarze w historii Ekstraklasy. Wystarczy tylko przytoczyć tutaj sylwetki Artura Boruca i Łukasza Fabiańskiego. Jednak oni są właśnie przykładem zawodników, którzy szczyt swojej kariery przeżywali w innych ligach.

Jest jednak pewien bramkarz, o którym po prostu nie można zapomnieć.

Dušan Kuciak – Słowak jako król Ekstraklasy

Gdyby ten ranking opierał się tylko na statystykach, królem Ekstraklasy mógłby zostać tylko jeden zawodnik. Dušan Kuciak to bez wątpienia legenda naszej ligi. Przygoda Słowaka z Ekstraklasą rozpoczęła się w 2011 roku, kiedy trafił do Legii Warszawa. W sezonie 2016/2017 Kuciak opuścił Ekstraklasę, ale wrócił do niej już w następnym sezonie. Od 2017 roku broni bowiem barw Lechii Gdańsk.

Pod względem liczb Kuciak deklasuje wszystkich opisanych bramkarzy. Słowak zgromadził na swoim koncie 322 występy w Ekstraklasie i 122 czyste konta.